top of page
  • Sare ERDEM

Omicron ve Güçlendirici COVID Aşıları ve : Bilmeniz Gereken Her Şey

Updated: Jan 3, 2022COVID'nin omicron varyantı günümüzde hızla yayılıyor. İlk raporlar, omicron'un diğer varyantlardan daha az şiddetli hastalığa neden olduğunu, ancak hastaların hastanelere gelmeye başlamasıyla hala en savunmasız kişiler için bir risk oluşturduğunu gösteriyor. Omicron'un ayrıca aşı veya enfeksiyondan kaynaklanan mevcut bağışıklığı aşma yeteneği olduğu görülüyor. Bununla birlikte, insanlar üçüncü bir aşı dozu ile güçlendirildiğinde bunu yapmak daha az mümkün görünüyor. Bu nedenle aşı programları hızlandırılmaktadır. İşte hangi aşıların kullanıldığı ve güçlendiricilerin ne gibi etkileri olabileceği.


Güçlendirici olarak hangi aşılar kullanılır?


Bunları kullanmamak için güçlü nedenler olmadıkça (önceden şiddetli bir alerjik reaksiyon veya başka bir yan etki geçirmiş olmak gibi), Pfizer veya Moderna tercih edilen seçeneklerdir.


Bunlar, AstraZeneca gibi diğer COVID aşılarına kıyasla güçlendirici doz olarak daha etkili görünen mRNA aşılarıdır. Üçüncü doz olarak verildiğinde hangi aşı türünün en iyi performansı gösterdiğini araştıran yakın tarihli Cov-Boost çalışması, mRNA aşılarının antikorlarda en yüksek artışı sağladığını buldu.

Ve ilk iki aşınız, güçlendiricinizle aynı olmazsa, sorun değil. Çeşitli araştırmalar , karıştırma dozlarının güvenli olduğunu ve başlangıçta AstraZeneca aşısı yaptırmış olsanız bile güçlü bir bağışıklık tepkisine yol açtığını bulmuştur.


Ne kadar koruma alacağım?


Omicron'un gelişinden önce bile, güçlendiricilere ihtiyaç olduğu açık hale geliyordu. Veriler aşı korumasının 90 gün sonra azaldığını gösteriyordu.

Gerçekten de, bir ön baskı (halen gözden geçirilecek bir araştırma parçası), ikinci aşıdan 20 hafta sonra, 65 yaş üstü kişilerin AstraZeneca aşısı verilmiş olsaydı semptomatik COVID'ye karşı yalnızca %37 oranında korunduğunu gösteriyor. Onlara Pfizer verilmiş olsaydı, bu oran

%55 idi (ancak hastaneye yatmaya karşı koruma için karşılık gelen tahminler sırasıyla %76 ve %91 idi).


Omicron hakkında henüz çok az kesin veri var, ancak mutasyonları nedeniyle korumanın daha düşük olması muhtemel. Başka bir ön baskı, aşılanmış kişilerin kanındaki antikorları varyanta karşı test etti ve virüsü etkisiz hale getirme konusunda çok daha az yetenekli olduklarını buldu.


Birleşik Krallık Sağlık Güvenliği Ajansı tarafından üretilen ilk gerçek dünya verileri, korumanın daha düşük olduğunu doğruluyor gibi görünüyor. İkinci bir aşı dozundan 25 hafta sonra omicron'a karşı aşı etkinliğinin AstraZeneca için ihmal edilebilir olduğunu ve Pfizer ile sadece yaklaşık %35 olduğunu ileri sürmektedir. Ancak bir güçlendiriciden sonra etkinlik %75 civarındaydı.


Bu semptomatik hastalığa karşıdır. Bir omicron enfeksiyonundan sonra ciddi hastalık riski hala bilinmemektedir ve şiddetli hastalığa karşı bir rapel dozun etkinliği de bilinmemektedir.

Bununla birlikte, aşıların ve güçlendiricilerin diğer varyantlarla enfeksiyona karşı şiddetli hastalığa karşı daha fazla etkinlik gösterdiği göz önüne alındığında, ciddi hastalıklara karşı korumanın %75'ten çok daha fazla olmasını beklemeliyiz.


Ayrıca, omicron ağır mutasyona uğramış olsa da, sitotoksik T hücreleri adı verilen ve hastalık şiddetini azaltmada önemli olduğu düşünülen spesifik bağışıklık hücreleri tarafından hedeflenen alanlarda çok fazla mutasyona sahip değildir. Bu, ciddi hastalıklara karşı çok daha fazla koruma beklemenin gerçekçi olmamasının bir başka nedenidir. Ancak bunun onaylanması biraz zaman alacak.


Kaynak

https://www.iflscience.com/health-and-medicine/omicron-and-covid-boosters-everything-you-need-to-know/

75 views2 comments

Recent Posts

See All
bottom of page