KIYIDA GÖRÜLEN EN İLGİNÇ YARATIKLAR

Dalgaların altına bir bakış atmak, bir bilimkurgu filminden bir sahneyi izlemek gibi olabilir; bu sahne, yabancı bir dünyada evlerine benzeyen tuhaf yaratıklarla dolu. Bu garip hayvanlar çoğu zaman okyanusun karanlık derinliklerine yapışır, ancak ara sıra karaya vururlar ve dünyanın dört bir yanındaki sahil sakinlerini şaşkına çevirirler. İşte son on yılda karaya vuran en tuhaf yaratıklardan bazıları.


DEV MÜREKKEPBALIĞI


Dev kalamar (Architeuthis dux) yüzyıllardır mitlere ve efsanelere ilham kaynağı olmuştur, ancak görülmesi son derece nadirdir. Bu devasa yaratıklar dünyanın en büyük omurgasızlarıdır ve hayvanlar alemindeki en büyük gözlere sahiptirler. Derin sularda yaşarlar ve nadiren karaya çıkarlar.

Ancak Ekim 2013'te, bir İspanyol sahilinde devasa bir kalamar karaya vurdu. Dokunaçlı dev, 9 metre uzunluğunda ve 180 kilogram ağırlığındaydı. Bu, yetişkin bir boz ayı ile yaklaşık aynı ağırlıkta.

KILLI DENİZ CANAVARI


Filipinler'in Oriental Mindoro eyaleti sakinleri, Mayıs 2018'de devasa, kıllı bir canavarın ortaya çıkmasıyla şaşkına döndüler. Uzmanlar cesedi inceleyip teşhis edemeden önce, izleyiciler 6 m uzunluğundaki leşe 'globster' adını verdiler. Devasa ve çürüyen deniz yaratığından bekleneceği gibi, koku oldukça şaşırtıcıydı. Bilim adamları daha sonra, kabarcıklı gövdenin muhtemelen bir balinanın kalıntıları olduğunu ve onu kaplayan saç benzeri ipliklerin büyük olasılıkla kas liflerini bozduğunu açıkladılar.


CİĞERİ EKSİK KÖPEKBALIKLARIGüney Afrika kıyıları, Mayıs 2017'de, üç büyük beyaz köpekbalığının (Carcharodon carcharias) karaya vurduğu bir sulu olaya sahne oldu. Şaşırtıcı kısım ise hepsinin karaciğeri eksikti ve birinin de kalbi yerinde yoktu. Bilim insanları, ölüm nedenini ortaya çıkarmak için her üç köpekbalığı üzerinde de otopsi yaptılar ve yaralarını incelediler.

Dedektif çalışmaları olası suçluyu belirledi: orcas. Katil balinalar olarak da adlandırılan Orkaların (Orcinus orca), diğer köpekbalığı türlerine saldırdığı ve organlarını yediği biliniyor ve köpekbalıklarının yaraları, el işleri ile uyumluydu. Karaciğerler, yağla dolu oldukları ve besin açısından zengin oldukları için orkalar için özellikle tercih edilen bir atıştırmalıktır.


KORKUNÇ GÖZÜKEN SİYAH BİR FENER BALIĞI


Bir balıkçı, Mayıs 2021'de California'daki Crystal Cove Eyalet Parkı'nda bir derin deniz fenerbalığı cesedi buldu. Bu balıklar genellikle 914 m derinlikte karanlık suda gizlendiğinden, bu hem nadir hem de şaşırtıcı bir bulguydu.

Park yetkilileri, cesedin büyük olasılıkla bir Pasifik futbol balığına (Himantolophus sagamius) ait olduğunu belirledi; Böyle korkutucu bir balık için oldukça hafif yürekli bir isim. Balığın yüzünden sarkan olağandışı uzantı, fener balıklarının avlarını karanlıkta ve bekleyen çenelerine çekmek için kullandıkları biyo-ışıldayan bir ampulle sona eriyor.


KAFASI KESİLMİŞ DENİZ ASLANLARI


2020'de Kanada'nın Vancouver Adası kıyısında kafası kesilmiş birkaç deniz aslanının (Eumetopias jubatus) ortaya çıkması hem tüyler ürpertici hem de şaşırtıcıydı. Nisan ve Temmuz ayları arasında en az beş başsız deniz aslanı görüldü, bazılarının temiz kafatasları vücutlarının yanına kondu. Deniz memelileri uzmanları, aç çöpçülerden ziyade kafa kesmelerin insanların işi olduğuna inanıyordu. Birinin deniz aslanlarını öldürüp öldürmediği veya çoktan öldüklerinde kafalarını mı çıkardıkları bir sır olarak kalıyor.


YELKENLİ DENİZ CANLILARI


2014'te ABD'nin Batı Kıyısı boyunca bir başka kitlesel kıyıya vurma gerçekleşti. Camsı yaratıkların rüzgardan denizciler, Portekizli adam-savaş ile ilgili hidrozoanlar olduğu ortaya çıktı. Bu tür, sokmak yerine, çabalarını yelkenine odaklar. Yüzlerce küçük organizmadan oluşan bir koloniden oluşan yapı, denizcilerin açık okyanus sularında seyahat etmelerini sağlıyor.

Canlı bir yelkenli olmanın bir dezavantajı, fırtınalara kapılma eğilimidir. Rüzgârlar, yaratıkları, hem tuhaf bir görüntü hem de güçlü bir koku bıraktıkları kuma doğru savurdu.


Kaynakça: https://www.livescience.com/weirdest-creatures-to-wash-ashore

36 views0 comments

Recent Posts

See All