top of page
  • Writer's pictureBeyza SANDIKÇI

İçten Yanmalı Motorlar Neden Daha Çok Tercih Edilir?


Otomotiv pazarında içten yanmalı motorlu araç sayısı, alternatifi olan hibrit ve elektrikli araç sayısından çok daha fazladır. Bunun başlıca nedeni, içten yanmalı motorların alternatiflerine oranla daha ucuz olmasıdır.


Hibrit elektrikli araçlar, bir içten yanmalı motor ve pillerde depolanan enerjiyi kullanan bir veya daha fazla elektrik motoru tarafından çalıştırılır. Bu nedenle ne içten yanmalı motor ne de elektrik motoru kadar güçlü çalışmaz. Ayrıca hibrit otomobillerin başlangıç ​​değeri içten yanmalı otomobillere göre daha pahalıdır ve yeni gelişen teknoloji olduğu için gerekli uzmanlığa sahip bir tamirci bulmak kolay olmayabilir.


Elektrikli araçlarda ise akülerin şarj olması uzun zaman alır, yeterli şarj istasyonu yoktur ve tam şarjlı akülerle gidebilecek mesafe içten yanmalı motorlara göre çok azdır.

İçten yanmalı motorlardan diğer teknolojilere geçiş için en büyük engellerden biri maliyettir. Örneğin, elektrik motorlarını kullanmak için birçok yeni şarj istasyonunun inşa edilmesi gerekir. İçten yanmalı motorların daha düşük üretim ve işletme maliyetleri, yakıt doldurmadan önce daha uzun sürüş aralığı ve daha iyi genel performans gibi avantajları olduğundan, uzun süredir en çok tercih edilen teknolojilerden biridir.


Diğer yandan birçok ülke, karbon emisyonlarını azaltmak için önümüzdeki yıllarda içten yanmalı motorların satışını durdurma kararı aldı. Otomotiv firmaları elektrikli araçlara ilgi göstermekte ve bunları geliştirmek için çaba sarf etmektedir. Bu firmaların çabaları ve teknolojinin ilerlemesi ile elektrik motorları ve kontrol üniteleri daha verimli hale getirilebilirse, elektrikli araçlar içten yanmalı motorlu araçlarla rekabet edebilecektir.


En büyük sorun olan tek şarjla uzun mesafe seyahat etme sorununun çözülmesi, yeterli şarj istasyonları ve düşük maliyetli üretim de sağlanırsa elektrikli araçlar müşterilerin ilk tercihi haline gelebilecektir.


Beyza Sandıkçı


 

Kaynakça:

Gürbüz,Y.& Kulaksız, A.A. (2016). Elektrikli Araçlar ile Klasik İçten Yanmalı Motorlu Araçların Çeşitli Yönlerden Karşılaştırılması. GÜFBED/GUSTIJ, 6 (2): 117-125


Jain, N. (2022). Whataretheadvantagesanddisadvantages of electriccars?.


https://www.autotrader.co.uk/content/advice/benefits-and-downsides-of-owning-an-electric-or-hybrid-car?refresh=true

54 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page