ERTELEMEYİ ERTELEMEK GENLERİMİZDE VAR :)

Genetik Olarak Ertelemeye Yatkın Olabilirsiniz
Erteleme, çatışmadan kaçınmak için bir hayatta kalma mekanizması olarak gelişti ancak işler çığrından çıktı Ve alışkanlık olarak gelişti.

The Genetics Of Health: An Your Genes for Better Health kitabının yazarı Sharad Paul '' Erteleme ve tembellik genetiğimize dayanmaktadır ve her ikisine de yatkın olabilirsiniz '' diyerek önemli bir noktaya değinmiştir.
İşi halletmek yerine işleri ertelemeyi veya internette gezinmeyi seviyorsanız, atalarınızdan gelen genlerinizi suçlayabilirsiniz.

Erteleme bir karakter kusuru gibi görünse de, bir sebepten dolayı gelişti. Yırtıcılarla mücadele etmek yerine mağarada kalmayı tercih edenler ve bir bahaneyle ellerindeki işlerle gereğinden fazla uğraşanlar avcı toplayıcı toplumlar zamanında daha çok hayatta kaldılar. Bu da onlarda var olan genlerin korunmasını ve bizlere ulaşmasını sağladı.

Ertelemenin genetiği üzerine çalışan Deep Work 'ün yazarı ve Georgetown Üniversitesi'nde bilgisayar bilimi yardımcı doçenti Cal Newport , ertelememizin nedenlerinden birinin beynimizin planlarımızı kabul etmemesi olduğunu söylüyor. Paul, “Durup bunun hakkında düşünürsek, tamamen mantıklı geliyor” diyor. “Çok ayrıntılı olarak yazdığımız, ancak bir şeyler yapmayı ertelediğimiz bir iş planımız olduğu zamanları düşünelim. Bu konuda dürüst olmak gerekirse, ya o işler için hazır değildik ya da yeterince işler üzerinde düşünmemiştik.Erteleyiciler geciktiriciyken, tembel insanlar tembeldir. Pekin'deki Genetik ve Gelişim Biyolojisi Enstitüsü ve Aberdeen Üniversitesi'nden yapılan araştırmalar, SLC35D3 adı verilen bir genin beynin dopamin salgılama sistemini engellediğini tespit etti. Bu genetik bir mutasyondu. Bu keşif şöyle açıklandı "Hatalı bir SLC35D3 geni olan farelerde, dopamin reseptörleri hücrelerin içinde hapsolmuş; bu nedenle, bu fareler kanepe patatesi olmuştur. ''


ERTELEME GENLERİNİZ VAR MI?

Halsiz veya erteleme genlerine sahip olduğunuzdan emin olmak istiyorsanız, bu eğilimleri belirleyebilecek bir DNA testi geliştirildi. Bu testle egzersizden kaçınma olasılığı daha yüksek olan insanları bile bilebileceğimiz keşfedildi. Ayrıca erteleme konusunda farkında olduğumuz, ertelediğimiz işleri başkalarının tamamladığını gördüğümüz , çok çalışırsak bu mutasyonu ortadan kaldırabileceğimiz, bedenlerimizin ve zihinlerimizin kontrolünü ele alabileceğimiz dile getirdi.

PEKİ ŞİMDİ NE YAPMALI ?


Paul " Sadece anne babanızı suçlamak cazip gelse de, işin yükü sizinle bitiyor. İnsanlar kaderlerini genlerin belirlediğini düşünüyor. Bu, ancak eylemleri bu yönde ilerliyorsa doğrudur." Diyor.

Genler, farklı işlevlere neden olan protein üreticileridir, ancak kontrol bizde. Diyetlerimiz, egzersizlerimiz ve çevremiz genlerimizi şekillendiriyor ve farklı proteinler üretmelerini sağlıyor. Genlerimizi anlamak vücudumuzu en iyi performans için yönlendirmemiz veya ince ayar yapmanız anlamına gelmektedir.

Harvard Üniversitesi ve Arizona Üniversitesi'nden araştırmacılar , SLC35D3 mutasyonuna sahip farelerin durumunda, onları bir egzersiz rutinine koydular. Bu sürecin doku büyümesini hızlandırdığını ve sağlıklı kalmasını destekleyen yeni genleri ve artan madde seviyelerini aktive ettiğini buldular. Öğrenme ve hafıza gibi bilişsel işlevi geliştiren faktör BDNF kullanıldığında hafızamızı canlandırmak ifadesi gerçekten de hayal ettiğimizden daha gerçekçi olabilir.Erteleme veya durgunlukla mücadele etmenin en iyi yolu harekete geçmektir. Bu harekette yavaş başlamak gerekmektedir. Ve gittikçe egzersiz seviyelerini yükseltmeye devam ederek günde sadece 30 dakikalık egzersizle erteleme alışkanlığından vazgeçmenin mümkün olduğunu bilimsel çalışmalar gözler önüne sermektedir.Malcolm Gladwell'in The Outliers adlı kitabında paylaştığı 10.000 saatlik teoriye atıfta bulunmaktan hoşlanan Paul, yeteneğin doğuştan gelen bir özellik değil, pratik ve bağlılıkla yapıldığını öne sürerek, gen ifadelerimiz de dahil olmak üzere her şey değiştirilebilir veya geliştirilebileceğini dile getirmiştir.


“Doğru genlere sahipseniz, bu belki biraz daha hızlı olabilir, ancak çok fazla değil” diyor.

"Dolayısıyla hepimiz için umut var."


102 views0 comments

Recent Posts

See All